Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – Individuální výlety po ostrově


 

Z Rody (Acharavi) do Kassiopi

Přibližná mapa trasy: https://mapy.cz/s/2Dtax
Délka trasy: cca 18km
Náročnost: jednoduchá, většinou po rovině, maximální výška jednoho vyššího bodu je cca 78m/n.m.
Místa přes které trasa vede: Roda, Acharavi, jezero Antoniotis, poloostrov Ekaterini, Kalamaki, Imerolia, Kassiopi
Koupání po cestě: ano

     Tento výlet začíná na zastávce zeleného autobusu v letovisku Roda. Z místa příjezdu se vydáme podél pobřeží nejprve po místní promenádě, kolem malého přístavu a po pobřežním okraji letoviska Acharavi (bod 2). Tady trasa v mapě kvůli nezakreslené cestě utíká do letoviska (teoreticky můžeme výlet zahájit až zde, pokud se necháme autobusem dovézt až do Acharavi), nicméně v něm nic tak zajímavého není, takže můžeme klidně pokračovat po pláži až zhruba k bodu 3, kde pokud nechceme procházet hrubším pískem pláže můžeme přejít na cestu kopírující pobřeží. Zdejší pláž je dlouhá cca 6km a střídá místa se slunečníky s prázdou pláží. Po pobřeží dojdeme až k bodu 4, kterým je můstek spojující malý ostrov Ekaterini se zbytkem Korfu. Po jeho pravé straně je slané jezero Antoniotis se spoustou ryb. Za ním pak v dálce můžeme vidět nejvyšší horu ostrova, Pantokrator. Přes ostrůvek Ekaterini vedou dvě stezky, jedna zhruba středem, druhá, po které se vydáme my, po pobřeží. Po pár stovkách metrů dorazíme k malé pláži s názvem Antinioti (bod č.5). Protože v okolí pláže není žádná výstavba, často je využívána nudisty. Má poměrně prudký vstup do vody a pár metrů od okraje už nebudete stačit. Z pláže se pak vydáme úzkou kozí stezkou kolem majáku k pláži východní s názvem Gialiskari (bod 6). Ta je dostupná i auty a více využívaná Řeky, takže tady se koupe v plavkách i když ani zde není žádné stavení poblíž. Na celém ostrově existuje jediná stavba a tou je rozpadlý klášter Agia Ekaterini. Poblíž k němu byste se dostali v případě, že se vydáte cestou středem ostrova, musíte však úzkou stezku k němu hledat (v době, kdy jsem kolem procházel jsem o ní ani samotném klášteru nevěděl).
     Já chodím raději po pobřeží a sem tam se mi podaří na stezce mezi kameny narazit na malé stádo polodivokých koz. Po této stezce se dojde až k můstku spojujícím ostrov Ekaterini s maličkým letoviskem Agios Spiridonas. Hezká pláž, kostelík, několik taverniček a kousek dál ve vnitrozemí malý obchod a to je tak vše co tu můžete najít. Přesto je tu obvykle dost lidí. Nejspíše i právě proto, že tu není moc velký ruch civilizace. V kanálu spojujícím moře s jezerem Antoniotis (devátý bod) můžete zahlédnout spoustu rybek. Poté kolem kostelíku (bod 10) a taveren zamíříme do vnitrozemí k hlavní silnici spojující sever ostrova (jedenáctka). Na tu dorazíme po zhruba dvanácti stech metrech a největším stoupání dnešního výletu.
     Nyní nás čekají necelé dva kilometry k pláži Kalamaki (bod 12). Pokud se nám na pláž scházet nechce, můžeme jít dále po silnici, kam se zhruba po šesti stech metrů v bodě 13 vrátíme. Zbylou cestu mineme ještě dvě menší pláže (druhá označena jako bod 15) a mezi nimi rybí sádky Imerolia. Jeden z výhledů na ně má označení bodu s číslem 14. Od poslední pláže už nás čeká jen výhled na zátoku kolem Kassiopi, městská pláž s názvem Kalamionas a samotné letovisko Kassiopi. O něm se v tomto výletě nijak více zmiňovat nebudu, ač je jedním z historicky nejvýznamnějších městeček ostrova. Více si o něm můžete přečíst kapitole nejznámější letoviska. Na malém náměstíčku výlet zakončíme a počkáme si zde na autobus mířící do hlavního města.

Ostrov Korfu - Kerkyra