Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – Individuální výlety po ostrově


 

Z Agios Georgios (Pagon) do Sidari

Přibližná mapa trasy: https://mapy.cz/s/2DgYq
Délka trasy: cca 21km
Náročnost: obtížnější, 3x v průběhu vystoupáme do výšky cca 132 m/n.m, část cesty po úzké stezce, větší část po vedlejších silnicích
Místa přes které trasa vede: Agios Georgios – Pagon, Afionas, pláž Porto Timoni, Afionas, Arillas, Agios Stefanos, Avliotes, Peroulades, případně mys Drastis, Sidari
Koupání po cestě: ano

     Výlet vznikl tak trochu náhodou, protože mi ujel před nosem autobus na jiné místo a do severního Agios Georgios byl v tom čase jediný aniž bych musel čekat skoro dvě hodiny na další. A protože okolí celkem dobře znám z předchozích let, řekl jsem si, že to vyzkouším.
     Trasa začíná na konečné autobusu v letovisku Agios Georgios Pagon. Na pěkné pláži se můžeme zchladit a vykoupat před výstupem na první kopec. Na konci pláže (bod dva) pokračujeme po silnici vzhůru až k první křižovatce (třetí bod), na které se vydáme nejprve vlevo do vesničky Afionas. Projdeme kolem první vyhlídky až ke kostelu. Na mapě jsem sice nevyznačil, ale doporučuji nejprve pokračovat dál úzkou uličkou až k horní vyhlídce a z ní se potom vrátit zpět a teprve před kostelem odbočit vpravo (bod 4) a stezkou pod tavernou Dyonysos se vydat ke kouzelné dvojité pláži Porto Timoni (šestka). Nezdržíme-li se na této pláži moc dlouhým koupáním, můžeme dál pokračovat k malému kostelíku Agios Stylianos, vybudovanému ve zbytcích domu z archeologické expedice z třicátých let minulého století.
     Z Pláže Porto Timoni se pak vrátíme stejnou cestou kterou jsme na ni přišli, kolem kostela v Afionas, už zmíněné vyhlídky a křižovatky s bodem tři, na které však tentokráte pokračujeme rovně. Asi po třista metrech mineme po levé straně hřbitov a po dalších cca sto metrech odbočíme vlevo (bod devět) na zkratku do letoviska Arillas. Ta nejprve vede kousek relativně po rovině, pak v několika zatáčkách začne prudce klesat a ke konci než se napojí na jednu z cest v Arillas se opět vyrovná. Na křižovatce v bodě deset tedy odbočíme vlevo a po této cestě dojdeme k tavernám (bod 11) na okraji pláže v Arillas, kde se můžeme zastavit na nějaké to občerstvení. Podél pláže pak pokračujeme dál kolem obchodu, přístavního mola ve středu letoviska (dvanáctka) a na konci silnice (bod 13) se napojíme na stezku mířící k mysu Kefali. U bodu s číslem 14 odbočíme vlevo a po cestě pak pokračujeme k vyhlídce 15 a malému kostelíku a kapličce na mysu Kefali. A od nich pak sejdeme dolů do letoviska Agios Stefanos (bod 17).
     Na zdejší pláži často bývají větší vlny a protože má pozvolný vstup, dá se tu často si v moři pěkně zablbnout. Mapy bohužel neznají cestu po pláži, takže je trasa značená přes centrum letoviska. Tuto část cesty mezi body 17 a 18 však můžeme jít po pláži a zhruba před barem Havana se vrátit zpět na cestu. Od osmnáctky se po pár metrech dostaneme na hlavní silnici a po ní se dáme vlevo a do kopce přes průchozí bod 19 a na odbočce za čerpací stanicí u bodu 20 zamíříme k vesničce Avliotes, která se vine převážně kolem této silnice po které jdeme.
     Na okraji Avliotes nás u bodu s číslem 22 čeká prudký sešup dolů a za ním pak vesnička Peroulades. Na jejím okraji (23) můžeme vlevo zamířit k vyhlídce u taverny s poetickým názvem Sedmé nebe (7Th heaven – bod 24) odkud uvidíme kousek mysu Drastis. Případně můžeme seběhnout dolů na pláž a vykoupat se. Následně se vrátíme kousek zpět na křižovatku a pokračujeme přes Peroulades kolem školy (bod 25).
     Zde opět vsunu nezaznamenanou část a to odbočku vlevo a návštěvu jednoho z často fotografovaných míst – mysu Drastis. Nezaznamenal jsem ji tu úmyslně, protože při tomto výletu jsem jej už nestíhal. Pokud však máte času dost, určitě doporučím nevynechat. A máte-li času dost, pak je zajímavou variantou zhruba v oblasti vyznačené vyhlídky se vydat po cestičce vpravo a prohlédnout si mys Drastis z opačné strany. Ale pozor, tady je lepší mít k dispozici mapu v telefonu a kontrolovat zda jste se trefili na tu správnou cestu, neboť cestiček je tam více a některé z nich končí mezi olivovými háji. Pokud se trefíte, není třeba se vracet a můžete se napojit na původně zakreslenou trasu v bodě 28.
     My jsme však naposledy skončili u pětadvacítky, z které pokračujeme po silnici stále rovně a na odbočce 27 se držíme na vedlejší cestě až k závěru kde si můžeme prohlédnout pískovcové útvary a malé pláže kolem Canal d’Amour. Na závěr nás čeká posledních přibližně 400 metrů k zastávce Green Bus ze Sidari do Kerkyry.
Pozn: Neuvedená čísla bodů znamenají, že tyto body nejsou nijak zajímavé a jsou v trase zaznamenány pouze proto aby byla mapou zachovaná původní trasa.

Ostrov Korfu - Kerkyra