Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – nejznámější letoviska na jihovýchodě


 

Jihovýchod ostrova

Moraitika a Messonghi:

Vzdálenost od Kerkyry: cca 20 km jižně
Dostupnost místní dopravou:  ⊗ ⊗ ⊗ ⊗ 
Pláž: převážně písčito-oblázkové, spíše volnější přístup do vody
Počet foto v původní galerii: 63

     Moraitika a Mesonghi jsou v současné době nejvýznamnějšími letovisky jihovýchodního pobřeží. Po stránce historické nejsou nijak významná a mnoho pozůstatků po pradávném osídlení zde nenajdete. V severnější Moraitice žije cca 800 stálých obyvatel, v sezóně je však mnohem živější, neboť se sem sjíždějí za prací v turistickém ruchu mnozí obyvatelé okolních obcí. Mezi hlavní silnicí a mořským pobřežím zde najdete široký pás zeleně zastavěný mnoha menšími pronajímanými domečky od těch s jednoduchým vybavením klasických studií až po moderně vybavené apartmány a hotely.
     Centrem pak prochází frekventovaná silnice, podél níž najdete mnoho restaurací, taveren, obchodů, diskoték, barů a vůbec všeho, co k turistickému letovisku patří. Na písčité pláži (hrubý písek, středně pozvolný vstup do moře) je možno zapůjčit si lehátka a slunečníky a je zde příjemné posezení ve spoustě plážových restaurací. Také po sportovní stránce nabízí toto letovisko téměř vše, co k letní aktivní dovolené patří – od pingpongových stolů, přes minigolf a tenis, až po klasické vodní sporty.
     Na jižní straně potom Moraitika sousedí s letoviskem Messonghi, od nějž je oddělena stejnojmennou řekou. V jejím ústí pak najdeme pěkný malý přístav a za ním na zajímavém výběžku nejrozsáhlejší hotelový komplex s názvem Messonghi Beach. Tento hotel byl vystavěn v roce 1968 a po necelých třiceti letech (1997) byl kompletně zrenovován. V současné době hotel disponuje 870. pokoji (buď přímo v hlavních budovách, nebo v okolních bungalovech), čtyřmi tenisovými kurty, volejbalovým a basketbalovým hřištěm, fitness centrem, vlastním kinosálem, připojením k internetu, potápěčskou školou, vlastní diskotékou a mimo jiné zabezpečuje jako jeden z mála opatrování dětí.
     Stejně jako v Moraitice i zde najdete spoustu příležitostí ke sportování, nákupům nebo stravování. A protože různých barů, restaurací a taverniček je na ostrově spousta, určitě si vyberete. Před časem se mi dostalo jednoho velmi dobrého doporučení, kterým se od té doby řídím a nikdy jsem nelitoval. Pokud si sami v záplavě vůní a předhánějící se reklamy neumíte vybrat to pravé místo, kde se dobře jí, nechte se inspirovat Řeky, pro něž je večeře hlavním denním jídlem a mnohdy takovým slavnostním zakončením dne. Tam, kde se scházejí místní, je téměř stoprocentní jistota, že si pochutnáte.
     Pláže v okolí jsou spíše písčité, místy přecházející do štěrkového písku s volnějším až střednějším vstupem do vody. V letovisku se též nachází jeden z nejstarších (více než 500 let) olivových hájů na ostrově. Nejen zde, ale vesměs všude na ostrově pod olivovými stromy najdeme černé sítě. Ty se v době zrání oliv natahují pod stromy a do nich potom zralé olivy padají a teprve z nich jsou sklízeny. Trhat je přímo ze stromů, ať již ručně nebo s pomocí techniky, je přísně zakázáno hlavně z důvodu možného poničení vzácných stromů, zajišťujících nejvýznamnější plodinu ostrova. Díky olivám mají místní obyvatelé zajištěn stálý příjem i v době mimo sezónu. Téměř každý zná dva druhy oliv – zelené a černé. Málokdo již ví, že se jedná o tentýž plod z téhož stromu, zelené olivy však jsou nedozrálé, černé plně zralé. Každý olivovník urodí ročně přibližně 20 kilogramů oliv, z nichž se po vylisování získají přibližně tři až čtyři litry oleje. Čerstvé plody jsou hořké a tak se po sklizni několik dnů máčejí v kádích s mořskou vodou, která hořkost neutralizuje, a teprve poté se dále zpracovávají. Mimo jiné se o olivách tvrdí, že působí jako prevence srdečně-cévních onemocnění a mají velmi dobré protirakovinotvorné účinky. Tento fakt podporuje i absence rakovinových onemocnění na Korfu.
     Cestou na jih podél pobřeží si můžeme udělat výlet směrem k malé rybářské vesničce Boukari s malou oblázkovou pláží, proslavené místními rybími taverničkami. Taktéž procházky samotnými letovisky nebo okolím řeky stojí za to i přesto, že nebudeme potkávat žádné významnější památky.

Ostrov Korfu - Kerkyra