Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – nejznámější letoviska na severozápadě


 

Severozápad ostrova

Paleokastritsa:

Vzdálenost od Kerkyry: cca 26 km severozápadně
Dostupnost místní dopravou: ⊗ ⊗ ⊗ ⊗ ⊗
Pláže: oblázkové až písčito-oblázkové, prudký vstup do vody
Počet foto v původní galerii: 117+9+24

     Leží 26 km severozápadně od Kerkyry a bývá nazývána nejkrásnějším místem Korfu. Paleokastritsa je nádherný záliv (resp. 6 zálivů pojmenovaných Agia Triada, Platakia, Alipa, Agios Spiridon, Agios Petros a Ambelaki) s několika písečnými a oblázkovými plážemi, modrozelenou vodou, útesy a olivovými háji na horských úbočích. Průzračně čistá voda láká ke koupání i k potápění a prý zkamenělá loď Odysseova (útes s názvem Petrokrovo) navozuje romantickou atmosféru s nádechem historie.
     Na vrcholu největšího a též nejodlehlejšího poloostrůvku se tyčí byzantský klášter Panagia Theotokos, postavený ve 12. století. Tomu dominuje třízvonová zvonice symbolizující svatou Trojici. Samotný klášter v 17.století vyhořel a byl přestavěn. V místním kostele pak můžeme shlédnout několik vzácných ikon. Nad jižním portálem najdeme vyobrazení andělů povolávajících k poslednímu soudu, nad severním pak poslední soud. Ikony v zadní části kostela vyobrazují v osmi částech příběh stvoření. V malém muzeu je vystaveno několik starých rukopisů a dalších ikon, liturgické náčiní, část kostry velryby a spoustu dalších zajímavých exponátů. V samotném muzeu je malý obchůdek, nabízející výrobky místních uměleckých řemeslníků, několik jich můžeme potkat i před hlavní branou do kláštera. Zde se také musí každá z žen, která nemá dlouhou sukni, či má odhalená ramena, před vstupem zahalit do vypůjčených šátků a dlouhých sukní. Toto pravidlo vesměs platí pro všechny kostely a kláštery kam chceme vstoupit. Také muž by neměl na tato posvátná místa vstupovat v krátkých kalhotách.
     Při mé poslední návštěvě byl klášter stále ještě obydlen mnichy i jejich rodinami. Ač je to pro našince poměrně těžko pochopitelné, pravoslavný kněz se smí před svým vysvěcením oženit, zrovna tak je naprosto normální spatřit pravoslavného kněze při oslavách se svou rodinou nebo za pultem obchůdku se svatými obrázky a suvenýry při poutích.
     Novodobou historii Paleokastritsy zahájil vlastně v 19. století vysoký britský komisař Frederick Adam, když nechal toto místo spojit s hlavním městem dlážděnou silnicí. Aby ospravedlnil tyto výdaje, nechal zde též vystavět vojenskou nemocnici. Postupem času přibyly hotely, taverny i rodinné domky, většina z nich je však šikovně rozmístěna po celé délce cca třech km ať již podél břehu, nebo v okolních svazích za poměrně hustým porostem stromů, převážně olivovníků. Díky tomu tolik nehyzdí okolí jako ve spoustě jiných míst. Pláže jsou v okolí převážně oblázkové a na některé z nich není možné se dostat jinak, než lodí nebo vypůjčeným šlapadlem.
     U vesničky Lakones, posazené zhruba nad Paleokastritsou najdeme překrásnou vyhlídku nazvanou Bella Vista (Pěkný výhled). Budeme-li pokračovat dále na sever, dostaneme se do vnitrozemní vesničky Makrades, známou svými malými obchůdky se suvenýry. Pokud bychom odtud pokračovali směrem na sever nádherným olivovým hájem, můžeme dojít až do Agios Georgios. Je to však poměrně daleko. Cestou na jihozápad se odsud dostaneme až k pevnosti Angelokastro. Pevnost, ze které jsou dnes již jen ruiny, postavil ve 13. století Epirský despota Michael Angelo a po něm ji rozšířili vládcové z Anjou a Benátčané. Pro posledně jmenované bylo Angelokastro po Kerkyře druhým nejdůležitějším místem na ostrově, protože díky své poloze se mohlo úspěšně bránit tureckým nájezdům. Na prohlídku pevnosti a jejího okolí plánujte delší dobu. Zakoukáte se totiž zcela jistě při výhledech do okolí; dál tu kromě samotné pevnosti jsou ještě i cisterny, pohřebiště, kaple a jeskynní kostelík, které stojí za shlédnutí.
     Původní galerie letoviska do 2008 začíná na hlavní pláži v Paleokastritse, poté zamíří vzhůru do kláštera Panagia Theotokos, kde se zastaví jak na nádvoří, tak i v kostele a zdejším muzeu. Z kláštera se vrátí dolů k moři na menší pláž a po silnici se vydá směrem vzhůru (směrem k Liapádes) a končí na vyhlídce Bella Vista. Součástí jsou i další dvě podgalerie. První obsahuje 9 fotek ze západního pobřeží kolem Paleokastritsy a druhá 24 fotek z výletu lodí k okolním jeskyním.

Ostrov Korfu - Kerkyra