Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – další zajímavá místa


 

Jih ostrova

Lefkimi:

Vzdálenost od Kerkyry: cca 38km jižně

     Největší město jižní části a druhé největší celého ostrova Korfu se rozkládá na rozloze více než třech kilometrů délky a téměř dvou kilometrech šířky. Díky tomu, že není přímo u moře, není klasickým letoviskem a tedy zde nejsou hotely ani klasický turistický život. Místo toho zde naopak najdete hlavně běžný život ostrovanů. Malé kavárničky u kterých posedávají místní obyvatelé u silnice, množství kostelů zasvěcených různým svatým, obchody, lékárny, školy a gymnázium, fotbalové hřiště, nic z toho zde nechybí.
     V Lefkimi žije kolem 4,5 tisíce stálých obyvatel. Jižní část města protíná malá říčka s přístavem, který je asi nejzajímavější částí města. Cestou podél této říčky se dostaneme k asi 1,7km vzdálené pláži Bouka. Na ní je několik klehátek se slunečníky a jedna tavernička. Nedaleko jižního okraje Lefkimi je přístav druhý, kam zajíždějí některé menší trajekty mířící na pevninu do Igoumenitsy nebo odsud odjíždějí taxi boat k ostrovu Paxi.
     Z severní části Lefkimi se můžeme vydat do zhruba 3km vzdálené obce Molos na pobřeží s úzkou pláží lemovanou dřevěnými moly a pár domy mezi olivovými háji. Zde je také jeden z větších hotelů v oblasti s názvem Attika. Ten je velmi pěkně architektonicky zakomponovaný do okolní krajiny a nijak ji, na rozdíl od spousty jiných hotelů, nehyzdí. O něco jižněji pak můžeme navštívit obec Alikes, ve které se těžila od 15. století až do roku 1990 sůl. Pokud bychom salisko obešli z pevninské části a vraceli se do Lefkimi vedlejší cestou, dojdeme k malému ženskému klášteru Kiras.
     Ačkoli je Lefkimi velkým městem, díky okolí zde i uprostřed města narazíme často na zemědělce s malými traktůrky, zvláštností není ani v dnešní době potkat tam starší ženu s oslem, či na valníku naložené ovce a kozy připravené k odvozu na blízkou pastvu.
     Tím, že Lefkimi není klasickým letoviskem, neleží na pobřeží, je až v jižní části ostrova daleko od hlavního města a v podstatě nemá žádné podstatné památky, jsem jej ze svých návštěv dlouho vynechával. Takže v předchozích verzích průvodce jsem jej nezmiňoval a ani nebyla žádná fotogalerie z něj. Teprve v posledních letech jsem se ve dvou návštěvách vydal jej trochu prozkoumat. V té první jsem prošel částečně severní část s obcemi Molos a Alikes, ve druhé pak oblast kolem říčky a na pláž Bouka. Na té jsem si užil místo koupání pořádnou bouřku s pěkným lijákem a nebýt možnosti schovat s v taverně, schytal bych pěkných pár litrů vody.

Ostrov Korfu - Kerkyra