Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – jízdní řády Green bus:


 

Všeobecné informace o autobusové dopravě na Korfu

Na ostrově se můžete setkat se dvěma typy veřejné autobusové dopravy. Modré (Blue bus) jsou spíše příměstské a obstarávají spojení po hlavním městě ostrova a jeho blízkém okolí. Více o nich v samostatné další kapitole.

Zelené (Green Bus) pak jezdí po celém ostrově Korfu od severu až na úplný jih. Ještě před začátkem sezóny 2016 se terminál pro tyto Zelené autobusy přestěhoval z místa mezi přístavem a Novou pevností do nových prostor blíže letišti. To samozřejmě ocení hlavně lidé kteří cestují bez cestovek a nechtějí využívat místní taxi.

Společně s tímto přestěhováním vznikl i nový web (odkaz najdete v závěru této stránky), kde se kdykoli můžete podívat, kdy který spoj jede. U každé jednotlivé linky je uveden jízdní řád, doba cesty z výchozí do cílové stanice (tu berte jako orientační), cena a u většiny i mapka cesty, po které autobus jede. V ní jsou zaznamenány veškeré zastávky bez ohledu zda v nich autobus zastaví, nebo je jen projede. Pro zobrazení map jsou vybrány svobodné mapy z webu Openstreetmap.org, takže se v nich můžete libovolně pohybovat, přibližovat atd. Cena za jízdenku je mezi úvodní a cílovou stanicí a platí pro jednu cestu, tedy buď tam nebo zpět. Jízdenky se obvykle kupují přímo v autobuse a je vhodné mít drobné. S bankovkou vyšší hodnoty než 20€ už budete obvykle mít problém a průvodčí nebude mít nazpět, nebo vám do dlaně nasází několik desítek mincí.

Ano zmínil jsem průvodčí, opravdu stále ještě na Korfu jezdí ve většině autobusů spolu s řidičem další kolega, který vám po nástupu přijde prodat jízdenku. Tu po zakoupení pečlivě uschovejte, protože se vám může stát, že na některé ze zastávek přistoupí nenápadný, slušně v civilu oblečený chlapík, který začne procházet autobusem se slovy „Ticket, please.“ Nijak se neprokazuje, žádný odznáček, žádná uniforma nebo průkazka, přesto v něm toho revizora poznáte už při nástupu. Zatím jsem nezažil, že by někoho chytil jako neplatícího, tak si dejte pozor ať nejste první.

Linky Green Bus jsou nově rozděleny podle čtyř oblastí do kterých míří. Severní začínají písmenem A a je jich celkem 18. Jižních je též 18 a začínají písmenem B. V posledních letech přibyla ještě jedna skupina a tou jsou takzvané Summer Special (S), což jsou zvláštní linky, které spojují některá významná letoviska přímo, aniž by cestovatel musel nejprve zajíždět jedním spojem do hlavního města a pak teprve mohl druhou linkou dojet na vybrané místo. Kdysi existovala pouze jediná spojující letoviska Sidari a Kassiopi, dnes je jich celkem 7. A poslední skupinou jsou samozřejmě linky mířící na pevninu. Mají označení X a jejich cílové stanice jsou 2x Athény (jednou přímo z Kerkyry, jednou přes jih ostrova a městečko Lefkimi), Thessaloniki a Larisa, tedy celkem jsou čtyři.


A: North Corfu – Jízdní řády mezi Kerkyrou a ostatními letovisky nebo obcemi na severu

Pokud vyrazíte poznávat krásy Korfu Zelenými autobusy a vyberete si severní část ostrova, budete mít možnost využít linky A1-A18. Tedy, ono je jich sice osmnáct, ale tím, že kopírují některé z nich společnou trasu, tak se budou jejich názvy, tak jako tomu bylo dříve, spojovat do jednoho autobusu.
Informace o počtu spojů jsou z počátku srpna, mimo hlavní sezónu bude pravděpodpobně spojů méně. Uváděné ceny jsou pro rok 2017.

Linka A1 jezdí z Kerkyry do Agios Stefanos ve všední den 5x denně, zpět jede spojů 6. V sobotu jedou oběma směry 4 autobusy, v neděli pouze jeden dopoledne tam a odpoledne jeden zpět do Kerkyry. Cena za celou trasu je 4,50€, cesta trvá přibližně 2hodiny.
Linka A2 vás doveze ve všední den devíti spoji do Sidari a zpět jich jede celkem 10. V sobotu jede oběma směry autobusů 8 a v neděli pouze dva. Cena je 3,70€, přibližná doba cety je 1hodina a 15 minut.
Linka A3 míří do letovisek Roda a Acharavi. Pondělí až sobotu jezdí oběma směry celkem 8 autobusů, v neděli jen dva. Cesta trvá cca hodinu a dvacet minut, cena je 4,00€.
Linka A4 vás zaveze do Kassiopi a protože vede podél východního pobřeží, doveze vás do všech letovisek na této trase. Můžete vystoupit v Gouvii, Dassii, Ipsos, Barbati, Nisaki, Kalami a vedlejšího maličkého přístavu Koloura, nebo u východního Agios Stefanos. Spojů ve všední den je 9 oběma směry, v sobotu 8 a v neděli dva. Cesta trvá hodinu a čtvrt a stojí 3,90€.
Linka A5 jede do Barbati a Nisaki. Z Kerkyry vyjíždí ve všední den 13 autobusů, zpět se jich vrací 12. V sobotu jich je o jeden méně a v neděli jich jezdí 6 oběma směry. Cesta trvá cca 45 min a stojí 2,40€.
Linka A6 vás zaveze do Arillas nebo Afionas, bohužel jede pouze ve všední den 2x denně tam, 3x zpět a ještě brzo ráno a brzo odpoledne. Doba cesty je hodinu a 30 min, cena 4,40€.
Linka A7 končí v Agios Georgios (Pagon), tedy Severním Georgios. Ve všední den jede oběma směry 4x denně, v sobotu 2x, v neděli nejezdí. Cesta trvá přibližně hodinu a patnáct minut, jízdenka stojí 4,00€.
Autobus A8 bude určitě společný s A1, protože trasa do Stefanosu vede právě přes Avliotes. Ve všední den 5x tam, 6x zpět, v sobotu čtyřikrát oběma směry a v neděli jeden autobus tam i zpět. Doba jízdy je přibližně hodinu a 30 min, cena 4,10€
Pro cestu do Paleokastritsy využijete linku A9. Celekm jede ve všední den 15x denně, v sobotu o jedne spoj méně a i neděli je k dispozici 8 spojů. Cesta trvá hodinu a svezete se za 2,50€.
Linka A10 jezdí mezi hlavním městem a Liapades 5x denně ve všední den, čtyřikrát v sobotu a dvakrát v neděli. Cesta trvá cca 40 minut a stojí 2,10€
Linka A11 jede do obce Karousades, ležící zhruba mezi Sidari a Rodou o něco více ve vnitrozemí. Pravděpodobně půjde o linku A2, odpovídá tomu čas odjezdů i počet autobusů. Doba trvání cesty je hodinu a 20 minut, cena 4,00€
Linka A12 vesměs kopíruje trasu linky A4, je však prodloužena o něco dále do obcí Perithia a Loutses (odsud je to pak cca 2km do opuštěné vesničky Paleo Perithia. Jezdí 4x denně ve všední den a sobotu, 2x v neděli. Cesta trvá cca hodinu a půl a stojí 4,20€
Zbylé linky A13-18 vesměs končí ve vnitrozemí severní části ostrova, nezkoumal jsem podrobněji zda jsou opravdu samostatné, nebo jen prodlužují v patřičný čas jeden ze spojů v první desítce. Většinou jezdí jen 2x denně ve všední den (brzo ráno a krátce po poledni) a pro průzkum ostrova nejsou moc zajímavé.

B: South Corfu – Jízdní řády mezi Kerkyrou a ostatními letovisky nebo obcemi na jihu

Pro poznávání jižní části ostrova Korfu využijete linek označených písmenem B. Je jich opět 18.

Linkou B1 se dostanete až na úplný jih do letoviska Kavos. Nebo jí můžete dojet jen část cesty, do Peramy, Benitses, do Moraitky a Messonghi, do obce Linia (odkud je to jen kousek cesty k jezeru Korrision a dlouhé písčité pláži, na křižovatku ze které se dá dojít (cca 2,25km) do Jižního Georgiosu, doveze vás do vesniček Argirades a Perivoli, nebo do největšího města jižní části ostrova, do Lefkimi. Ve všední den jezdí 11x, v sobotu 9x a v neděli 3x denně oběma směry. Cesta trvá cca hodinu a půl a stojí 4,80€.
Linka B2 vede téměř totožnou trasou, ale v Argirades odbočí na východ a končí ve vesničce Petriti. Jezdí jen 2x denně včetně soboty, v neděli ne. Jízdenka stojí 3,70€ a cesta trvá hodinu a půl.
Linka B3 má opět stejnou trasu až do Lefkimi, ale pak se místo do Kavosu stočí do vesničky Spartera a jezdí jen 2 denně ve všední den, o víkendu ne. Doba jízdy je cca 1:30 a cena 4,80€
Trasa B4 jednou denně (mimo víkendu) odbočí před Lefkimi do obce Attika. trasa trvá přibližně hodinu, cena je 4,10€
Autobus s označením B5 vás doveze do Agios Georgios přibližně za hodinu a za cenu 3,20€. Jede 4x denně včetně soboty, v neděli pouze 2x.
Linka B6 v podstatě souhlasí s B5 a směřuje k pláži Issos, což je dá se říci severní okraj Agios Georgios. V neděli pouze 2x, jinak 4x denně tam i zpět, cesta trvá cca hodinu a cena je 3,20€.
Linka B7 je pak častější (18x ve všední den oběma směry, v sobotu 17x tam a 19x zpět, v neděli 9x tam a 11x zpátky), a kratší verzí B1 a je ukončena v Messonghi. Jízda trvá cca 45 min a stojí 2,40€.
Do horské vesničky Agios Matheos vás úplně jinou trasou (středem ostrova) odveze linka B8. Jezdí 4x denně ve všední den, 2x v sobotu, v neděli nejede. Cesta trvá hodinu a stojí 2,10€.
O něco severněji pak podobnou trasou míří B9 která končí v obci Pentati. Jede 2x denně včetně soboty, v neděli ne. Jízda trvá cca hodinu a stojí 2,60€.
Letovisko Agios Gordis pak můžete navštívit linkou B10. Ve všední den jede 8x denně, v sobotu 6x a v neděli 2x. Doba jízdy je cca 45 minut a jízdenka stojí 2,40€.
Linky B11-B12 vás dovezou 2x denně po-pá do obcí Varipatades a Hlomos.
Linka B13 vás středem ostrova proveze do obce Strogili 4x denně (v sobotu 2x). Cesta trvá hodinu a zaplatíte za ni 2,10€.
Autobus s označením B14 míří celkem často do Sinarades. Osm krát denně ve všední den, 6x v sobotu a 2x v neděli. Cesta trvá pouze 30 min a stojí 1,80€.
Linka B15 jezdí k Aqualandu. 11x denně tam a 10x zpět ve všední den, 9x tam a 8x zpět v sobotu a 7x oběma směry v neděli. Jízdné stojí 1,80€ a cesta trvá pouze 20 min.
Do letoviska Ermones vás doveze linka B16 ve všední den 9x, v sobotu 8x a v neděli 7x. Trvá to pouze 30 minut a jízdenka stojí 2,40€.
Linkou B17 se dostanete na Glifadu nebo třeba nedaleko oblíbené oficiální nuda pláže Mirtiotissa. Jezdí 9x denně tam, 8x zpět pondělí až sobota, v neděli oběma směry 7x. Cesta trvá 45 minut a stojí 2,40€.
Poslední béčkovou linkou je B18, která 3x denně (pouze všední den) zajíždí kolem Ermones do vnitrozemí do obce Giannades. Cesta trvá hodinu a jízdné je za 2,00€.

S: Letní speciály – Jízdní řády mezi letovisky

Těchto sedm linek spojuje mezi sebou různá vzdálenější letoviska.

S1 jezdí 4x denně (mimo neděli) mezi Sidari a Agios Georgios (Pagon), což může být docela zajímavá možnost dostat se k návštěvě Afionas a ke kouzelným plážím pod touto vesničkou. První autobus vyjíždí ze Sidari v 9:30, doba cesty je cca 45 min. Poslední se pak vrací v 17:45. Cena jízdenky je 3,00€.
Pokud budete bydlet v letovisku Agios Gordis, máte možnost vyjet linkou S2 úterý-čtvrtek v 9:45 do Paleokastritsy a v 16:45 se vrátit zpět. Cesta trvá hodinu a stojí 3,00€.
Linkou S3 se můžete za 6,00€ denně mimo neděli v 10:00 vypravit do Paleokastritsy z jižního Agios Georgios a v 17:00 se vracet zpět. Cesta trvá dvě hodiny.
Pro změnu z Paleokastritsy si můžete v 10:30 udělat výlet na Glifadu a v 16:25 se vrátit linkou S4, která jezdí denně mimo neděli. Cesta trvá zhruba hodinu a stojí 3,00€.
S5 je nejstarší a asi nejzajímavější linka, která spojuje letoviska Sidari a Kassiopi (4x denně každý den i včetně víkendu). Za cenu 3,40€ vás autobus doveze během 45ti minut.
Do Paleokastritsy se můžete vydat ve všední den i z letoviska Nisaki, tentokráte s linkou S6 v 9:30 a v 17:20 zpátky. Pojedete cca hodinu a bude vás to stát 3,00€.
Za anglickou zábavou pak je možné večer (mimo neděle) vyrazit linkou S7 ze severovýchodního Ipsosu na jih do Kavos a ráno v 6:15 se pak vrátit zpět. Jen pozor, pokud by vás napadlo jet v sobotu večer, budete to mít v neděli klasickou B1 a s přestupem na A5 v Kerkyře, protože v neděli tato přímá nejede. Také je ta přímá o něco dražší, 8€ je vůbec nejdražší místní linkou. Na cestě strávíte cca dvě hodiny.

X: Linky na pevninu – Jízdní řády mezi Kerkyrou a pevninou

X1 jezdí 3x denně za cenu 48,40€ a cesta trvá cca 6 hodin + 1,5 hodiny trajekt.
X2 jede po-čt ráno v 7:00, zpět pouze v sobotu v 10:00 z Athen.Cena je stejná jako u X1.
Dvakrát denně včetně víkendových dnů se můžete svézt X3 do Thessaloniki. Zaplatíte 38,50€ za 4 hodiny jízdy + 1,5 hod na trajektu.
V úterý a pátek můžete cestovat X4 do Larisy, ve středu a v neděli pak zpět za cenu 30,40€. Doba jízdy je také 4hod + 1,5hod trajektem.

Odkazy na aktuální jízdní řády

Jízdní řády jednotlivých linek si můžete najít na webu http://greenbuses.gr/index.php/routes-en a nebo si aktuální jízdní řád stáhnout na dvoustránkovém PDF souboru na tomto odkazu: http://greenbuses.gr/Schedule/EN.TimeTable.pdf. Jízdní řády si tedy můžete již před cestou na ostrov v klidu stáhnout a vytisknout doma, nebo uložit třeba do svého chytrého telefonu.

Ostrov Korfu - Kerkyra