Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – nejznámější letoviska na jihozápadě


 

Jihozápad ostrova

Agios Georgios – Argiradon (South):

Vzdálenost od Kerkyry: cca 32 km jihozápadně
Dostupnost místní dopravou: ⊗ ⊗ ⊗
Pláže: písčité, místy oddělené útesy od další pláže, pozvolný vstup do vody
Počet foto v původní galerii: 374

     Toto letovisko na jihozápadě ostrova v délce několika kilometrů kopíruje mořské pobřeží a je známo svou dlouhou písčitou pláží (celkem cca 7 km) na níž najdete pásma se slunečníky a lehátky stejně tak jako místa a zákoutí s minimálním počtem lidí. Vstup do vody je většinou mírný až středně mírný. Jde o letovisko, jehož rozvoj zdaleka nedosáhl vrcholu, v pozitivním smyslu slova. Najdete zde řadu restaurací, bary, diskotéky ale i klidné posezení na terasách taveren a kaváren s nezapomenutelným výhledem na zapadající slunce. Samozřejmostí jsou různé supermarkety, prodejny všeho možného i nemožného, půjčovny motorových vozidel a také střediska vodních sportů. V bezprostředním okolí letoviska – na jeho severním okraji – naleznete zajímavou oblast písečných dun, na kterou dále navazuje velké slané jezero Korission. Na dohled jsou hustě zalesněné svahy vysokých kopců, táhnoucích se podél celého západního pobřeží. Hlavní pláž opět oceněna modrou stuhou Blue Flag.
     Jih letoviska uzavírá oblíbená taverna Malibu posazená přímo nad pláží. Nejen, že zde výborně vaří, ale objednat jste si zde mohli z našeho jídelního lístku u české servírky. Večer je odsud pěkný výhled na moře, obzvláště za úplňku. Cesta odsud na pláž je poměrně strmá, buď po schodišti, nebo o kousek výše po betonové cestě mezi nájemnímy domy. U této cesty také najdete jednu z mála sladkovodních sprch na zdejším pobřeží. Po pláži se můžete vydat jak na jih k letovisku Agia Varvara (doporučuji alespoň plážovou obuv, neboť v jednom úseku pobřeží odděluje krátký pás docela ostrých kamenů), tak i na sever směrem k centru letoviska. Tam však po pláži dojdou jen odvážnější a obutí jedinci, neboť o několik set metrů dále pláž přehrazují ostré útesy a kameny, mezi nimiž je pár menších taktéž písčitých pláží. Ti méně zdatní raději zvolí cestu po hlavní třídě, podél které postupně minete několik taverniček, menších hotelů a „Supermarketů“ i včetně jedné herny s pingpongovým stolem, kulečníkem, oblíbeným fotbálkem a několika počítači připojenými k internetu a dvě půjčovny automobilů, motocyklů a kol.
     Posléze dojdete k malé zvoničce a místnímu nenápadnému kostelíku postavenému nad další maličkou pláží z obou stran ohraničenou ostrými útesy. To je také místo, kde se případně setkáte se svými odvážnějšími přáteli, kteří se případně vydali po pláži. Odsud již se opravdu nedá pokračovat přímo po pobřeží a další cestu musíte absolvovat po hlavní asfaltové silnici. Přes ni, přímo proti zvoničce bývala místní pobočka cestovní agentury Star Travel (dnes je již přesunuta za přístav) a na stejné straně o kousek dál i ordinaci místního lékaře. Opět minete několik menších hotelů, taverniček a obchůdků. Naproti poslednímu a největšímu je malá houpačka pro děti a za ní se už rozkládá nevelký a pěkně udržovaný přístav místních bárek. Když máte štěstí, podaří se vám zde zastihnout některého z rybářů nebo potápěčů se svým úlovkem.
     Odsud už opět můžete pokračovat po písčité pláži, tentokrát bez obav o kameny. Jen v první části této pláže (tam kde je hned u pláže pár taverniček) je potřeba při koupání dát pozor na několik menších útesů pod vodou. U novostavby velkého hotelového komplexu pak končí zástavba, nikoli však možnost sportovního vyžití. Právě zde, stranou od obsazené pláže se můžete proletět na padáku taženém motorovým člunem, zařádit si na vodních skůtrech, nebo se svézt na „banánu“. O několik set metrů dále je opět písek zastavěn lehátky a slunečníky na pláži pojmenované Issos a na opačném konci tohoto úseku najdete jedno z nejoblíbenějších winsurfingových středisek. Tím také končí „civilizace“ a dál až k slanému jezeru Korission nenajdete žádnou zástavbu. Pro ty, kdož mají rádi procházky po plážích nebo dávají přednost slunění a koupání bez oděvu je toto místo ideální.
     Jestliže zhruba uprostřed této části pobřeží vystoupáte po písečných dunách nahoru, naskytne se vám nádherný pohled na jezero v pozadí s druhým nejvyšším vrcholkem jihu ostrova – Agios Mattheos, vypínajícím se do výše 463 metrů nad moře a okolní písečné duny porostlé místy křovisky a horkem sežehlými travinami. V jezeře samotném žije spousta úhořů, v jeho okolí se pak na jaře a na podzim shromažďuje na 120 ptačích druhů, mezi nimiž je spousta kachen, kormoránů a volavek. Pokračujete-li po pobřeží dále a nedáte se odradit několika menšími útesy, přes které se dá snadno přejít, dojdete až k úzkému kanálu spojujícímu jezero s mořem. Přes kanál potom vede úzká dřevěná lávka a můžete dále pokračovat po většinou liduprázdné pláži Halikounas směrem k severnímu okraji jezera. Jestliže jej obejdete a vydáte se po prašné cestě přecházející po chvíli v normální silnici a ujdete po ní cca 3,5km, dostanete se k troskám byzantské pevnosti Gardiki z 13. soletí, obehnané osmiúhelníkovým prstencem hradeb s několika věžemi. V létě se právě zde pořádaly divadelní představení a koncerty. Minulých pár let byla uzavřená, v roce 2017 už to zase vypadalo na zpřístupnění veřejnosti. 
     Původní galerie začíná na hlavní silnici spojující jih ostrova, na odbočce k Agios Georgios. Projde až k pobřeží, tam odbočí vlevo ke kostelíku a malé pláži pod ním, poté krátce zamíří do vnitrozemí k hotelům Alexander Beach a Golden Sands. Pak pokračuje k jihu a u taverny Barba Yannis opět na chvíli zamíří do vnitrozemí k hotelu Brouskos. Následně se kolem vilky Pelagos vrátí zpět na pláž a po ní pokračuje pod tavernou Malibu na jižní konec pláže. Přejde přes kameny na další pláž Marathias směrem k Agia Varvara a zde se otočí a stejnou cestou se vrátí k taverně Malibu. Odtud přeskočí na silnici ke kostelíku a po ní dojde až do centra letoviska, přístavu a k hotelu Aquis Sandy Beach resort. Z přístavu se vydá po pobřeží přes pláž Issos Beach k jezeru Korrision. Odtud pokračuje přes Konsia point ke kanálu spojujícímu jezero s mořem a dál přes pláž Halikounas a záliv Alonáki až k mysu Garziki. Poté se stejnou cestou vrátí až téměř k přístavu v Agios Georgios – Argiradon.
     Odkazů na nové galerie bude trochu více, jednak tím, že to je jedno z mých nejoblíbenějších míst na ostrově, takže sem jezdím vesměs každý rok, jednak se ty novější galerie snažím rozdělit na několik částí aby nebyly tak obsáhlé jako ta původní.  V první části jsou nerozdělené galerie, původní do roku 2008, následná z roku 2009 a Lenky fotky z roku 2015. Pod těmito třemi budou následovat postupně odkazy na galerie pláže Chalikounas, gslaného jezera Korission, severní část kolem letoviska Agios Gordis – Argiradon, kde jsou obrázky hlavně z pláže Issos, mysu Konsta a malé pláže u průlivu mezi jezerem a mořem. Ve střední části, která následuje, jsou fotky ze samotného letoviska a pláží kolem. V jižní části na závěr pak fotky kolem taverny Malibu až k pláži Marathias za jižním okrajem letoviska. K jižímu Agios Georgios ještě počítám oblast kolem trosek pevnosti Gardiki, tyto galerie a informace o ní jsem však přidal do části jiná zajímavá místa. 
Ještě na závěr jedna poznámka k dopravě. Do samotného letoviska jezdí autobus pouze 3x denně (v neděli 2x), ale protože se nachází poblíž trasy Kerkyra – Kavos, kam těch spojů jezdí mnohem více, tak dávám vyšší hodnocení, byť je potřeba část cesty dojít po svých. A také proto, že poslední spoj z křižovatky na Kerkyru jede někdy kolem 22:40-23:00. 

Agios Georgios – Argiradon (nerozdělené galerie)

Ostrov Korfu - Kerkyra