Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – nejznámější letoviska na severovýchodě


 

Severovýchod ostrova

Gouvia a Kontokali:

Vzdálenost od Kerkyry: cca 8 km severně
Dostupnost místní dopravou: ⊗ ⊗ ⊗ ⊗ ⊗
Pláže: písčito-oblázkové, mírnější vstup do vody
Počet foto v původní galerii: 100

     Gouvia, pojmenovaná podle zálivu, ve kterém leží, je oblíbené a rušné letovisko s typickou přímořskou atmosférou cca 8 km severně od Kerkyry. Městečko je známé nejen svými písčito oblázkovými plážemi a množstvím různých taveren, barů, restaurací, diskoték a nejrůznějších obchůdků, ale též velkým přístavem EOT (řecké turistické organizace) a loděnicí. Dříve zde byla benátská námořní základna. Trosky původní loděnice z roku 1778, kde se v posledních dvaceti letech benátské vlády stavěly a opravovaly lodě, můžete vidět na okraji pláže.
     V severní části zátoky pak na malém skalnatém ostrůvku (propojeném s Korfu úzkou hrází), uprostřed malé pěkné zahrady najdeme kostelík Ipapanti. Pochází z roku 1713 a je otevřen po celý den. Mezi ostrovany je velmi oblíbený a často se tu uzavírají manželské svazky. Uvnitř si pak můžeme prohlédnout ikonostas, kde vedle třech ikon z 18. století najdeme i řadu novějších, které kostelu věnovali věřící.
     Vypravíte-li se z letoviska do vnitrozemí, cesta vás zavede do obce Danilia. Zde místní rodina vytvořila model vesničky s ukázkami různých architektonických stylů typických pro Korfu. Najdete zde kavárnu, kostel a hlavně zajímavé národopisné muzeum s ukázkami předmětů z domácnosti i zemědělství. Zdejší řemeslníci vám pak mohou ukázat jak vyřezávají umělecké předměty z olivového dřeva. Ty si pak společně s mnoha dalšími upomínkovými předměty můžete koupit v místních krámcích. Mezi tyto suvenýry patří i neparfémované a přírodní mýdlo vyráběné z olivových slupek zbývajících po lisování oleje. Někdo nad ním možná ohrne nos, protože to pravé olivové mýdlo nevoní a pokud není umně zabaleno do ozdobného papíru nevypadá nijak vzhledně a připomíná spíše naše mýdlo „s jelenem“. Lidé kteří však trpí různými alergiemi na moderní chemické saponáty, nebo případně kožními problémy, by jej rozhodně neměli minout a vyzkoušet jeho účinky. Mnohdy totiž pomáhá tam, kde lékaři předepisují drahé krémy a masti.
     Zhruba o kilometr jižněji a blíže k hlavnímu městu navazuje pak Gouvia na klidnější obec Kontokali. Ta se opět pyšní „Modrou stuhou“ Blue Flag označující čistou vodu a přírodní písčito oblázkovou pláž. Téměř přímo naproti se pak nachází ostrůvek Lazaretto, na němž v minulosti stála karanténní stanice. Dnes je v Kontokali hned vedle hlavní silnice velká nemocnice.
     Původní galerie do roku 2008  začíná u pláže Dafnila nad výběžkem Komeno, po jeho obejití pokračuje k ostrůvku s kostelíkem Ipapanti. Poté naváže v uličkách samotné Gouvie a projde její malou pláž. Za ní se zastaví u staré Benátské loděnice, projde novým jachetním přístavem a dále pokračuje k jihu přes Kontokali a jeho pláž a odtud se vrátí zpět na hlavní silnici. Na tuto starší galerii volně navazuje původní fotogalerie Kerkyry její severní částí. V poslední galerii 2017 je i pár nových fotek právě z Kontokali.

Ostrov Korfu - Kerkyra