Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – muzea a galerie


 

Byzantské muzeum:

Naleznete v kostele Panny Marie (bazilika Antivouniotissa v hlavním městě Kerkyra) pokud odbočíte zhruba uprostřed ul. Arseniou, což je ulice vedoucí z náměstí Spilas (tam přijíždí většina turistických výprav) a vydáte se podél pobřeží a starého přístavu. Bazilika pochází z 15. století a naleznete v ní nádherné ikony a malby z 16. – 18. stol.

Muzeum asijského umění:

Budete-li pokračovat podél pobřeží k Esplanadě (Spinádě), najdete Palác sv. Michaela a sv. Jiří. Zde je v části bývalého královského paláce umístěna velmi zajímavá sbírka japonského a čínského umění i dalších kultur Dálného východu. Tuto sbírku shromáždil bývalý řecký diplomat Grigori Manos a čítá přes 10.000 předmětů. To z ní vytváří jednu z nejrozsáhlejších sbírek na světě. Keramika, hrnčířské výrobky z období šesti čínských dynastií, pohřební sošky a mísy, některé až 3.000 let staré, sošky Budhy období Ming, dekorativní nádobí dynastie Čching, nebo rituální bronzová díla z dynastie Čou. Další exponáty z Japonska, Tibetu, Koreje, Thajska, Nepálu a Indie představují hedvábné oděvy, orientální zbroj, starověké khmérské kamenné hlavy, předměty ze slonoviny i bohatě zdobené orientální paravány. Je zde i působivá kolekce děl pobyzatského křesťanství, reprezentovaná například několika zajímavými freskami, kamenorytinami a mnoha ikonami.

Archeologické muzeum:

Najdete jej blízko středu města, pár minut chůze z Esplanady na ul. Vraila č.5. Nejzajímavějšími exponáty zde jsou lev z Menekratova náhrobku a velký štít s Gorgonou z Artemidina chrámu (6. stol. př. n. l.). Štít byl objeven roku 1912 v Paleopolis a byl velmi pečlivě a odborně restaurován. Díky tomu můžete spatřit nádherný reliéf okřídlené Medusy s hady jak místo jejích vlasů, tak i omotanými kolem jejího pasu. Po stranách jí stojí oba potomci zrození z jejího mrtvého těla – obr Chrysaor a okřídlený kůň Pegas a dva levharti. Podle pověsti dokázala Medusa proměnit v kámen každého, kdo jí pohlédl přímo do tváře. Lev z Menekratova náhrobku byl objeven v roce 1843 a je považován za jednu z nejhezčích starověkých zvířecích soch. V muzeu dále můžete spatřit sérii malých sošek bohyně Artemis v jejích různých podobách – jako ochránkyni, strážkyni rodinného krbu a lovkyni, keramické výrobky, bronzové sochy a různé sošky, mince i předměty z neolitické doby.

Národopisné muzeum Sinarades:

Vesnička Sinarades leží zhruba jihozápadně od Kerkyry. V jednom z architektonicky tradičních domů najdete toto muzeum. Vybavení domu je původní a majitel vám nejen u každého předmětu vysvětlí k čemu se používal a jaký byl jeho význam, navíc vám v horním patře předvede zajímavé stínové divadlo. Díky této návštěvě získáte velmi dobrou představu, jak asi žili ostrované v devatenáctém století.

Muzeum papírových peněz:

Nachází se v prvním patře Jónské banky Korfu (nejstarší banka na ostrově, založena již v roce 1839) na nám. sv. Spiridona. V tomto muzeu můžete vidět nejen rozsáhlou sbírku řeckých bankovek od roku 1820 do dnešních dnů, ale i spoustu zahraničních bankovek z celého světa. Velmi zajímavá je ukázka, kterou bankovka projde od návrhu, přes tisk až po uvedení do oběhu. Vstup do tohoto muzea byl zdarma a bylo otevřeno pouze v dopoledních hodinách všedního dne.

Muzeum lastur:

Můžete najít nedaleko náměstí Spilas v ul. Solomou 7-9. Tuto nádhernou soukromou sbírku lastur, hvězdic, mořských hub, korálů, fosílií i formaldehydem konzervovaných mořských tvorů vytvořil rodák z Korfu jménem Napoleon Sagias a patří k celosvětově nejlépe ceněným.

Umělecká galerie:

Castelino – stará benátská vila na místě zvaném Kato Korakiana, blízko turistického střediska Dassia (severně od Kerkyry) je pobočkou Řecké národní umělecké galerie v Athénách a najdete v ní různé, periodicky se měnící výstavy.

Krásný svět hlubin:

Toto pěkné mořské muzeum se zajímavými exponáty Středozemního i jiných moří naleznete jižně od Kerkyry v Benitses.
V roce 2015 bylo muzeum přesunuto do centra Benitses a při dvou pokusech o návštěvu bylo zavřené. Fotogalerii  původní expozice z roku 2011 si můžete prohlédnout zde:

Muzeum Paleokastritsa:

V klášteře je maličké muzeum a v něm najdete několik obrovských pravděpodobně velrybích kostí, pár pěkných obrazů, několik ornátů a rouch, starý lis na olivy a velké kádě na šlapání vína.

Ostrov Korfu - Kerkyra