Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – nejznámější letoviska na severovýchodě


 

Severovýchod ostrova

Nisaki:

Vzdálenost od Kerkyry: cca 24 km severně
Dostupnost místní dopravou: ⊗ ⊗ ⊗ ⊗
Pláže: převážně oblázkové až písčito-oblázkové, střední vstup do vody
Počet foto v původní galerii: 7

     Malá osada na severovýchodním pobřeží ostrova, poblíž které se ve vzdálenosti cca 30 min. chůze nachází velký a moderní hotel Nisaki Beach. Je obklopena olivovými háji a chráněna nejvyšším pohořím Pantokrator. Převažují zde menší oblázkové pláže (přímo u obce) nebo potom větší oblázkovo-písčitá pláž u hotelu s bohatou nabídkou vodních sportů. Moře je křišťálově čisté, opět je místní hlavní pláž oceněna „modrou stuhou“ Blue Flag. Zdejší okolí je hojně využíváno začínajícími potápěči ať již k úvodnímu ponoru s běžným kyslíkovým vybavením dle dosažené kvalifikace, nebo k potápění nepopotápěčů bez kyslíkového vybavení (k tzv. šnorchlování). Pro české turisty zde bývala možnost využití česky mluvícího potapěče a to včetně možnosti zapůjčení veškerého vybavení a domluvy na kterém místě máte zájem ponor uskutečnit. Jestli je tato možnost stále ještě aktuální nevím, neboť původní CK která tuto službu poskytovala již dnes neexistuje.
     Vesměs přímo nad střediskem se vypíná do výše 906 metrů nejvyšší hora ostrova – Pantokrator. Silnice sice vede až na vrchol, ale je hodně příkrá a je spíše lepší vystoupat vzhůru pěšky. Pokud to uděláte, určitě nebudete litovat, neboť se vám naskytne výhled po celém Korfu, okolních ostrovech i na Albánskou a Řeckou pevninu. Nezapomeňte však na ochranu před silným slunkem a dostatek tekutin. Na samotném vrcholu se potom vedle štíhlých věží antén krčí skromné budovy kláštera ze 17. stol. zasvěceného Kristovi – Pandokratoru. Po nějakou dobu byl opuštěn nebo využíván armádou, v posledních letech je opět obydlen. Zároveň byl zrenovován a na dvoře najdete velice pěknou zahradu. Současně jsou postupně restaurovány i více než 300 let staré nástěnné malby. Klášter samotný vznikl na místě původního kostela, vystavěného kolem roku 1350 obyvatelstvem okolních vesnic. Šestého srpna zde probíhají oslavy svátku Proměnění Páně.
     Pokud jste k Pantorkatoru vyrazili od jihu nějakým přibližovadlem, doporučuji zastavit se v některé z okolních vesniček (například Strinilas) a prohlédnout si práce místních řezbářů z olivového dřeva v některém z obchůdků – a majitele samozřejmě potěší, když se nespokojíte jen s pohledem a utratíte pár Euro.
     Původní galerie obsahuje jen pár starých fotografií, v novějších je již obrázků více a zahrnují i okolní vesničky a pláže s jinými názvy. Starší z roku 2011 je z okolí Kaminaki a níže včetně pláže a malého přístavu přímo v Nisaki, novější z 2016 pak obsahuje převážně pobřeží kolem hotelu Nisaki Beach až k pláži Kaminaki. 

Ostrov Korfu - Kerkyra