Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – nejznámější letoviska na severovýchodě


 

Severovýchod ostrova

Kalami:

Vzdálenost od Kerkyry: cca 27 km severně
Dostupnost místní dopravou:  ⊗ ⊗ ⊗  (po trase do Kassiopi, ale přes 1km od zastávky)
Pláž: převážně oblázková, spíše prudší vstup do vody
Počet foto v původní galerii: 51

     Kalami, malá rybářská vesnička, posazená stranou od hlavní komunikace spojující celé východní i většinu severního pobřeží. Zajímavostí, která sem vábí turisty, je nápadný bílý dům, ve kterém několik let v první polovině minulého století žil Gerard Durrell se svým bratrem. Jeho knihu O mé rodině a jiné zvířeně, v níž byl jeho bratr Larry jedním z hlavních hrdinů, jistě není nutné představovat. Lawrence však u nás již tolik znám není, přestože nebyl o nic méně úspěšným autorem.
     Narodil se roku 1912 v Indii, kde jeho otec, Angličan, stavěl železnici. Po jeho smrti se matka s dětmi odstěhovala zpět do Anglie, změna podnebí jim však nesvědčila a právě na Lawrencův popud se vypravili do teplejších krajů. A tak celá rodina strávila pět nádherných a nezapomenutelných let na ostrově Korfu, až do začátku druhé světové války. Život na ostrově Lawrence velmi ovlivnil, zamiloval si díky němu Středomoří a to byl úvodní krok k jeho budoucí práci v diplomatických službách v Athénách, na Krétě, v Káhiře a v Alexandrii, na Rhodu, na Kypru, v Jugoslávii. V roce 1938 vyšla v Paříži Durrellova Černá kniha, skutečný začátek jeho spisovatelské dráhy. Jeho velmi dobrý přítel, spisovatel Henry Miller po jejím přečtení Durrellovi napsal:
     „Byla to pro mě opravdová událost. Měl jsem pocit, že jsem dočetl doslova kolosální dílo. /…/ Mnoho čtenářů ovšem nenajde. Je to kniha jen pro zasvěcené, a kolik jich v dnešním světě je? Dosáhl jsi bodu, odkud už není návratu. Ocitl ses teď v širém světě, ve světě, který jsi sám vytvořil, a budeš v něm osamělý. /…/ základním tématem knihy je smrt a znovuzrození, dionýské téma… Je to po mnoha letech opravdu inspirující kniha.“
     Lawrence Durrell měl i malířské ambice. Maloval obrazy, především v pozdějším věku, které vystavoval pod pseudonymem Oscar Epfs. Sám své malování uvádí trochu ironicky na pravou míru: „Protože jsem nebyl dost dobrý malíř, musel jsem se spokojit se slovy.“ Dnes v jejich bývalém domě naleznete útulnou taverničku s výstavkou několika předmětů pocházejících z vlastnictví obou bratrů.
     Zdejší pláž je písčito oblázková s poměrně příkrým vstupem do vody a je oceněna „modrou stuhou“ Blue Flag. Celému středisku vévodí rozsáhlý hotelový komplex posazený v úbočí kopce. Z jeho terasy s bazénem je potom nádherný vyhled na celou zátoku. V samotném centru vesničky najdete, tak jako všude jinde, několik krámků a taverniček, letovisko samotné však patří spíše k těm klidnějším. Ti, kdož ochutnají zdejší speciality a mají chuť udělat si večer malý výlet do vzdálenější zátoky do taverny Agni, mají možnost zdarma využít jeden z motorových člunů, neustále pendlujících mezi okolními vesničkami a tavernou, kde mimochodem opravdu velmi dobře vaří.
     Kalami je též oblíbenou zastávkou výletních lodí, kdy loď s výletníky zastaví pár metrů od břehu na vykoupání a zaskákání si z paluby a zhruba za hodinku poté pokračuje dále ve své plavbě. Další zajímavostí Kalami bylo využití zdejší krásné scenérie v úspěšné „bondovce“ For Your Eyes Only (Jen pro tvé oči), kde si v roce 1981 slavného agenta 007 již popáté zahrál Roger Moore.
     Poslední zajímavostí zdejšího okolí je údajná blízkost vily multimilionářské rodiny Rotschildů, kterou se mi však nepodařilo ověřit.
     Původní galerie do roku 2008 nejprve shlédne na Kalami z výhledu u silnice nad letoviskem, poté projde pláž v Kalami a pak se vrátí na silnici a pokračuje směrem ke Kerkyře ke kostelu v Loustri.

Ostrov Korfu - Kerkyra