Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – nejznámější letoviska na jihozápadě


 

Jihozápad ostrova

Pelekas, Glifada (Glyfada) a Myrtiotissa:

Vzdálenost od Kerkyry: cca 16 km západně
Dostupnost místní dopravou:
Pelekas: ⊗ ⊗ ⊗ ⊗ ⊗
Glyfada: ⊗ ⊗ ⊗ ⊗
Myrtiotissa: 
⊗ ⊗ ⊗
Pláže: písčité s pozvolným vstupem, občas větší vlny
Počet foto v původních galeriích: 50 / 27 / 45

     Stejnojmenná vesnička Pelekas je posazena v úbočí cca 270m vysokého kopce nad pláží. Místní uličky jsou velmi úzké a domy zdálky vypadají jako by byly nalepeny nejen na kopci, ale i jeden na druhém. Pláž je zde písčitá, s pozvolným vstupem. Poblíž můžete najít vyhlídku známou pod názvem „Císařský trůn“ (Kaizer’s throne), odkud císař Vilém II. sledoval krásné západy slunce. Dnes stojí nahoře hotel s velkou terasou. Nejlepší způsob dopravy do Pelekas je Modrým autobusem z Kerkyry.
     Severním směrem od Pelekas se dá dojít k známým a oblíbeným plážím Glifada (další z celkem 34 pláží oceněných „Modrou stuhou“ Blue Flag) a Myrtiotissa, bohužel po pobřeží to díky útesům nejde. Cesta i okolí Glifady je lemována hotely, oproti tomu vzdálenější Myrtiotissa kolem sebe nemá zástavbu žádnou krom jedné maličké taverničky a i díky tomu je uznávána jako nudistická. Všechny tři pláže jsou písčité s vesměs pozvolným vstupem, na jejich okrajích však opatrně, jsou zde zrádné spodní proudy. Asi jedinou zajímavostí Glyfady je, že veškeré materiály včetně oficiálních jízdních řádů se neshodnou jaké „i“ se v poangličtěném názvu používá. Jak mapy tak i jízdní řády používají obě varianty často současně.
     Myrtiotissa podle pověstí prý získala své jméno díky ikoně Panny Marie nalezené mezi myrtami malou pasačkou. Podle jiné verze této pověsti nalezl tuto prastarou ikonu ve 14.století Turek, který díky nálezu konvertoval ke křesťanství a založil poté nedaleko klášter. Budovy z něj se však nedochovaly (pravděpodobně byly poničeny nájezdy turků na ostrov) a byly nově obnoveny v devatenáctém století. Celý klášter je velice pěkný, třebaže neskrývá žádnou uměleckou či architektonickou zvláštnost.

Ostrov Korfu - Kerkyra