Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – nejznámější letoviska na jihovýchodě


 

Jihovýchod ostrova

Benitses:

Vzdálenost od Kerkyry: cca 12 km jižně
Dostupnost místní dopravou: ⊗ ⊗ ⊗ ⊗ ⊗
Pláž: převážně oblázkové, spíše prudší přístup do vody
Počet foto v původní galerii: 63

     Osídlení Benitses se datuje už od Římské doby a pravděpodobně již v té době bylo rekreačním místem. Městečko s cca čtrnácti sty stálými obyvateli je obklopeno lesnatými horami, které se táhnou skoro až k pobřeží. Výhodou je, že mezi okolními kopci je právě u Benitses volný prostor, takže na hlavní městskou pláž svítí slunce i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy už na východním pobřeží je většinou stín. Severní konec města v blízkosti přístavu si udržel charakter původní rybářské vesnice, kde je též malá loděnice.
     Pláže se rozprostírají podél celého pobřeží, jsou úzké a oblázkové. V minulosti bylo Benitses jedno z prvních míst v Řecku, které mělo vybudovanou svou první kanalizaci, výsledkem toho bylo krystalicky čisté moře. Na soukromém pozemku za přístavem stojí zbytky stavby římských lázní s částečně dochovanými mozaikovými podlahami, částečně pokrytými pískem. Zachovány zůstaly 3 místnosti s téměř 4m zdmi a takřka 8m vysoký oblouk. Naleznete zde také mořské muzeum pojmenované „Krásný svět hlubin“ se zajímavými exponáty Středozemního i jiných moří. To se v minulých letech přestěhovalo ze severního okraje do centra. Pravidelná autobusová linka spojuje Benitses s jihem ostrova, stejně tak jako s hlavním městem Kerkyrou, takže je velmi dobrým výchozím místem pro výlety po celém ostrově. V minulých letech bylo středisko velmi oblíbeno mladými cizinci, neboť zde vládl rušný noční život okořeněný moderní hudbou. V poslední době je letovisko poměrně hodně navštěvováno rusky hovořící klientelou, která zde utrácí dost peněz a tím pádem i ceny v obchodech jsou mnohdy vyšší, než v jiných letoviscích.
     Pokud v letovisku půjdete na oběd nebo večeři, doporučuji tavernu Barba Yiannis u hlavní silnice na jih směrem od centra po pravé straně. Velmi dobře tam vaří a ceny jsou v rozumné výši. Ve večerních hodinách však počítejte s tím, že si budete na místo muset pár minut počkat, třeba u baru, kde si můžete popovídat s fajn majitelem. Další místo kde vaří dobře je hotel  Corfu Maris na jižním okraji Benitses. Tady jako malý bonus máte výhled na moře.
     Chcete-li se projít po okolí letoviska, vydejte se do vnitrozemí odbočkou z hlavní silnice označenou Stauros (v jižní části letoviska, přímo proti malé pekárně). Touto odbočkou dojdete nejprve k malému kostelíku Agia Paraskevi. Za ním se můžete osvěžit po namáhavějším výstupu čistou vodou, jejíž pramen vytéká právě na nádvoří tohoto kostela. Od kostela pak pokračujte dále a po cestě dojdete nejprve mezi cypřiši, pak olivovníky a nakonec zahrádkami místních až do starší části Benitses a odsud přímo do centra.
Nedaleko letoviska (něco přes 3km) ve vnitrozemí můžete pod stejnojmenným vrcholem najít malou vesničku Agios Deka (Deset svatých), kde žije asi 250 místních obyvatel. Z jejího jižního okraje vede cesta k cca 3km vzdálnému a většinou opuštěnému klášteru Pandokratoras. Jeho maličká kaple je zasvěcena proroku Eliášovi. Odtud pak, díky tomu že Ag.Deka je nejvyšším vrcholkem jihu ostrova (576m), je velice pěkný výhled do dalekého okolí.
     Dalším zajímavým pěším výletem po okolí může být cesta přes severní okraj Benitses do vesničky Gastouri a k zámečku Achillion, postavenému rakouskou císařovnou Sisi.

Ostrov Korfu - Kerkyra