Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – nejznámější letoviska na severovýchodě


 

Severovýchod ostrova

Kassiopi:

Vzdálenost od Kerkyry: cca 36 km severně
Dostupnost místní dopravou: ⊗ ⊗ ⊗ ⊗
Pláže: převážně oblázkové, spíše prudší vstup do vody
Počet foto v původní galerii: 250

     Kassiopi hrálo významnou roli v římské době (bylo založeno již asi v 8. století př. n. l.) a sloužilo jako poslední přístav před definitivním vyplutím lodí do Itálie. Své jméno dostalo podle Dia Kassijského, jehož chrám zde stával. Za časů Římanů bylo prosperující osadou, kterou roku 67 n.l. navštívil císař Nero a taktéž zde nějaký čas pobýval Cicero. V období byzantské nadvlády soupeří ve významu s městem Kerkyra. V době nadvlády francouzského rodu Anjouovců (13. – 14. st.), kteří byli jedněmi z mnoha vládců ostrova, zde byla postavena pevnost proti nájezdům barbarů, z níž do dnešních dnů zbyly jen ruiny.
     Z této dominanty je nádherný výhled na pozoruhodný podkovovitý rybářský přístav a okolí. Přístav je dosud doménou místních rybářů, kteří zde, věrni místním zvykům, žijí a pracují, přitahuje však zájem jachtařů, majitelů bárek a rybářů ze všech končin. Je zde rušný večerní a noční život s okouzlující atmosférou křivolakých uliček plných obchůdků, taveren a obchodů se suvenýry. Kassiopi lemuje členité skalnaté pobřeží s řadou malých oblázkových pláží. Je zde i větší oblázková pláž poblíž centra města s možnostmi provozování vodních sportů, která je oceněna „modrou stuhou“ mezinárodně uznávané organizace Blue Flag. Ta označuje pláže nejen s průmyslem neznečištěnou vodou, ale zároveň přírodní neupravované pobřeží (krom úklidu). Na takto označené pláže není mimo jiné dovoleno vodit domácí zvířecí miláčky a v případě nerespektování tohoto zákazu se vám může stát, že budete z pláže vykázáni. Řekové jsou však od přírody pohodoví lidé, takže se nejprve pokusí vám vysvětlit, že pes nebo kočka prostě na tuto pláž nepatří. Občas se vám může stát, že se k vám po cestě přidruží některý z místních zvědavých „voříšků“. I přesto, že nejsou tak zanedbaní jako na pevnině, je lépe je od sebe odehnat, nehladit a nekrmit. Ne, že by vám ublížili, ale dáte-li jim totiž najevo svůj zájem, může se stát, že vás budou věrně provázet po celou dobu, kterou na místě strávíte. Většina psů zde žije takovým polotuláckým životem a jejich pán se o ně obvykle moc nestará. A o kočkách vesměs platí to samé. V Kassiopi taktéž naleznete tělocvičnu, posilovnu, tenisové kurty, několik bazénů a dětské hřiště.
     Původní galerie do roku 2008 začíná poměrně vysoko nad Kassiopi nad vesničkou Aspraos, pokračuje kolem rybářských sádek Imerolia do Kassiopi, zde se vydá přes městskou pláž vlevo po Kassiopském poloostrově. Na jeho severním výběžku se zastaví na malé skryté pláži s úzkým vysokým ostrůvkem před ní. Odtud pokračuje kolem pláže Bateriá podél pobřeží až k přístavnímu molu, odkud se otevře výhled na celé Kassiopi. Stále pokračuje po pobřeží až na opačný konec zálivu a ještě kousek níže na malé skryté pláže. Poté se vrátí zpět až do středu Kassiopi, nahlédne ke zbytkům pevnosti a vydá se hlavní třídou ven z Kassiopi, nejprve k jedné větší pláži pod městem a poté k další velké pláži v obci Avlaki jižně pod Kassiopi. V závěru je pak doplněno 12 fotografií Kassiopi a okolí, pořízených z trajektu směřujícího do hlavního města Kerkyra.

Ostrov Korfu - Kerkyra