Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – Individuální výlety po ostrově


 

Z Old Messonghi (Vranganiotika) kolem jezera Korission do Linie

Přibližná mapa trasy: https://mapy.cz/s/2C8Ro
Délka trasy: cca 15km
Náročnost: jednoduchá, většinou po rovině
Místa přes které trasa vede: Vranganiotika (Old Messonghi), pevnost Gardiki, jezero Korission, pláž Chalikounas, jezero Korission, mys Konsta, pláž Issos, Linia
Koupání po cestě: ano

     Asi celkově můj nejčastěji absolvovaný výlet začíná na zastávce Zeleného autobusu na trase Kerkyra – Kavos.
Pokud nastoupíte do autobusu v Kerkyře, projedete po jihovýchodním pobřeží Peramou (po levé straně zahlédnete Vlachernu a ostrůvek Pontikonisi), pak kolem Kaizers Bridge, přes Benitses, Agios Ioannis – Peristeron, Moraitiku a Messonghi. Některé z autobusů po projetí kruhové křižovatky pokračují rovně a zajedou malý okruh po Messonghi a vrátí se na tutéž křižovatku a teprve pak odbočí do vnitrozemí.
     Po cca 1,4km relativně rovné cesty do vnitrozemí odbočí autobus ostře vlevo a krátce poté přejede zúžený můstek. U něj obvykle dávám najevo, že budu chtít vystupovat. Jak si průvodčí obvykle velmi dobře pamatují kdo přistoupil a komu mají tedy prodat jízdenku, tak s vystupováním se jim to někdy nepovede. Na staré mapě byla tato zastávka vedená jako Old Messonghi, nově se obvykle označuje jako Vranganiotika, ale na tom aby si cestující skoro zlomil jazyk, takže spíše používám Cross Road Chalikounas a pak si hlídám, aby mi řidič zastavil.
     Když se vám podaří úspěšně vystoupit před benzínovou pumpou, dojdete na křižovatku a na ní uhnete, z hlavní silnice vedoucí na jih, vpravo. Pokud se stane, že benzínku minete, pak se k ní vrátíte a za ní zahnete doleva.
     Po této nijak zvlášť frekventované silnici vás čeká cca 2,5km. Zhruba po 1,7km minete po pravé straně památník Srbským vojákům (bod s číslem 2), na který se můžete zajít podívat, ale nic zvlášť zajímavého tam není. Po těch zhruba dvou a půl kilometrech vás čeká odbočka vlevo (třetí bod) na ještě méně frekventovanou silnici a po ní to máte přibližně kilometr k troskám staré pevnosti Gardiki (čtyřka). U ní je případně možnost se občerstvit v malé taverně. Po prohlídce pevnosti pokračujete stejnou cestou kolem skleníků místních farmářů, kolem Lamb taverny (bod číslo 5, obvykle otevírá až v podvečer), malé vinice a vinařství (šestka) a několika dalších taverniček až dorazíte k severnímu okraji jezera Korission (bod s číslem 7) a pokračujete až k moři. Odtud je trasa na mapě vedena cestou mimo pláž, ale my můžeme klidně pokračovat po pobřeží, kolem plážového baru a Kite klubu až na úplný konec pláže Chalikounas. A samozřejmě se cestou kdykoli vykoupat. V případě, že by byl konec pro někoho neprůchozí, lze se vrátit na cestu a ke kanálu spojujícímu jezero Korission s mořem dojít po ní. Přes kanál vede lávka s číslem bodu 8. Za lávkou máte dvě možnosti, buď po jednodušší cestě trochu vlevo pokračovat kolem jezera, nebo vpravo za kanálem na malou pláž, která je od kanálu oddělena kamenitým úsekem. Za touto pláží následuje další, tentokráte delší kamenitý úsek a za ním pak mys Konsta a dlouhá písčitá pláž Issos.
     Pokud jste se vydali stezkou kolem jezera, pak po projití pavoučího lesa (Spider Forest) vyjdete v dunách místní pouště. Její šířka je cca 600 m a délka zhruba 2 km. Po projití jste opět zpět u moře (bod devět) a v dálce uvidíte Agios Georgios – Argiradon. Vydáte se směrem k němu, kolem základny Frosch Windsurfing, za kterou začíná opět civilizace. U prvního shluku lehátek je nad pláží bar a za ním parkoviště (bod 10). Přes něj přejdete a po silnici se vydáte do vsi Linia. Na konci této cesty je malá místní kavárnička Linia Cafe, za ní hlavní silnice a hned vedle křižovatky zastávka autobusu. Oficiálně podle jízdního řádu by tu autobus měl být cca 35 minut po odjezdu z Kavosu, ale protože nějaké to zpoždění nabere už cestou tam, tak standart je tak plus 45-65 minut.

Ostrov Korfu - Kerkyra