Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – Individuální výlety po ostrově


 

Z Moraitiky do Agios Georgios

Přibližná mapa trasy: https://mapy.cz/s/2D3u3
Délka trasy: cca 23,2km
Náročnost: jednoduchá, většinou po rovině, maximální výška je cca 48m/n.m.
Místa přes které trasa vede: Messonghi, Boukari, Petriti, Notos, Kalyviotis, Perivoli, Potamia, pláž Agia Varvara, pláž Marathias, taverna Malibu, Agios Georgios – Argiradon
Koupání po cestě: ano

     Tuto trasu jsem vymyslel v roce 2017 jako takový menší koloběžkový výlet, tedy vede většinou po silnicích s malým provozem. Začíná v Messonghi na kruhové křižovatce, přejde přes říčku Messonghi kolem sochy bývalého veřejného vodovodu. Za ním se pak na první odbočce stočí vlevo k moři a na další první vpravo (bod 2) začíná kopírovat pobřeží. Po zhruba pěti a půl kilometrech od startu doputujeme do osady Boukari (trojka), vyhlášené svými rybími tavernami. Přes den nejsou moc živé, takže to je fajn čas vychutnat si nějakou dobrotu. Večer jsou tyto taverny obvykle naopak živé až moc a pokud sem dorazíte na večeři, často si budete muset počkat až se uvolní stůl.
     Z Boukari pokračujeme ještě kousek podél pobřeží až k přístavu vesničky Petriti (čtvrtý bod). Tady pobřeží opouštíme (mapa sice říká, že tam cesta je, ale na první pohled viditelná nebyla) a zamíříme kousek do vnitrozemí, abychom se na křižovatce (pět) vydali směrem k Agios Nikolaos (šestka). Tuto obec však mineme spíše po jejím okraji a na první odbočce vlevo se vydáme k další malé obci s názvem Notos (bod sedm). Odsud opět pokračujeme podél pobřeží až k malému přístavu Kalyviotis (osmička). Zde pro tento výlet definitvně opustíme jihovýchodní pobřeží a přes Perivoli se vydáme na pobřeží jihozápadní.
     V Perivoli (devítka) můžeme výlet ukončit a počkat si na autobus mířící z Kavosu do Kerkyry. Pro pokračování stačí následovat ukazatele „na pláž“, které nás zavedou přes obec Potamia až na pláž Agia Varvara. Ta je na mapce označena desítkou. Mapa tu neumí plynule navázat na cestu po pláži, takže je v ní nechtěně zakreslena odbočka.
     Zde také končila koloběžková část trasy a po pláži už jsem pokračoval po svých, přes pláž Marathias (bod 11) až k oblíbené a vyhlášené taverně Malibu (dvanáctka). Tady mi opět mapa nedokázala plynule navázat a přidala pár desítek metrů navíc. V Malibu výborně vaří, mají dobré pivo a máte šanci si popovídat s Gábinou, která se zde stará o většinu hostů.
     Odsud pak už vás čeká podle času, kdy z něj odejdete buď necelý kilometr ke kapličce (třináct) a zastávce autobusu z Agios Georgios do Kerkyry (dá se chytit i kousek blíž, ale kdo si není jist, tak kaplička je jistá). A pokud se náhodou zdržíte a podvečerní autobus nestihnete, máte možnost dojít na křižovatku s označením na hlavní město (čtrnáctka) a po této cestě dojít až na hlavní silnici, kde kousek vlevo od křižovatky staví autobus z Kavosu, který v sezóně jezdí i podstatně později.
     Ještě doplním jednu variantu zakončení a to buď za barem BarbaYiannis nebo tavernou Kafesas odbočit vpravo a pokračovat do vnitrozemí až do Argirades, odkud si díky trochu větší výšca (cca 95m/n.m.) můžete vychutnat třeba západ slunce, nebo si projít uličkami či posedět a popovídat s místními (mimochodem velmi milými) obyvateli. A na autobus z Kavosu si počkat zde, na hlavní silnici vedoucí z Lefkimi.

Ostrov Korfu - Kerkyra