Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – cestopis 2009 – Agios Stefanos


 

Čtvrtek 16.7. – den pátý – autem severozápad

     Čtvrtek je druhým dnem, kdy zkoumáme ostrov pro nás netradičním způsobem, tedy autem. Dopoledne vyjedeme směrem na jihozápad přes letoviska Arillas a Agios Georgios. Z toho druhého potom vystoupáme vzhůru na pěknou vyhlídku na celou zátoku. Vyfotíme se tu a pokračujeme k jihu do pevnosti Angelokastro.
     Ta už od 13.století chránila místní obyvatele před nájezdy pirátů a Turků. Dnes je z ní zachovaná jen kaplička vytesaná ve skále, kostelík na vrcholu, část hradeb a zbytky zdí uvnitř. V minulých letech probíhala alespoň částečná rekonstrukce a tak byla pevnost většinou uzavřená. Teď je opět přístupná, vstupné stojí 2 eura a z vrcholu je moc pěkný výhled do okolí.
     Po prohlídce zamíříme k letovisku Paleokastritsa. Nejprve se však zastavíme na vyhlídce Bella Vista na frapé. A shodneme se, že nic moc. Teda frapé je dobré a vyhlídka též pěkná, ale frapé za 3,50€, bez vody a ještě k tomu v téhle taverně (zatím snad poprvé na ostrově) se nesmí kouřit. Jinak si s antikuřáckým zákonem nikde hlavu nelámou, popelníky jsou v tavernách všude a pokud náhodou na některém stole chybí, ochotný majitel jej bez problémů přinese. Po kávě sjedeme dolů k moři do Paleokastritsy. Tady nejprve lehce poobědváme (saganaki, což je smažený sýr na principu fety, a řecký salát) a poté vyšlápneme na kopec k místnímu klášteru. Bohužel zbytečně. Zdejší mniši totiž drží mezi jednou a třetí hodinou siestu, což jsme si neuvědomili. A čekat tu hodinu než se klášter znovu otevře, se nám nechce. Teda my bychom i počkali, ale Jarek s Naďou čekat nechtějí (zas tolik to nebolí, já i Lenka jsme byli uvnitř několikrát), takže pokračujeme dál.
     Příští zastávka Liapades. Sem jsme naopak s Lenkou „museli“. Vždyť tady jsme se před téměř třemi lety potkali poprvé. Nejprve sjedeme do letoviska k hlavní pláži a odsud se vypravíme na blízkou pláž Rovinny. Na té jsme spolu ještě nebyli (jen Lenka, já ne), tak se chvilku motáme mezi nově rozestavěnými apartmány a pak když konečně najdem pěšinku, seběhneme k pláži. Sami, protože Jarek s Naďou zůstanou na maličké plážičce cestou. Rovinny bývala spíše „divokou“ pláží, dnes však na jejím vstupu visí cedulka Nudism prohibited. Škoda, zrovna tady je poněkud
chladnější moře, takže tady by docela bodlo ty studené a mokré plavky sundat. No nedá se svítit, musíme se přizpůsobit. Na moc velké ráchání to není, jen se dvakrát smočíme a jdem ven. Lenka si ještě podruhé vezme šnorchl a chvilku zkoumá podvodní svět. Zahlédne pěkné hejno docela velkých ryb a nějakého oranžového tvora podobného stonožce.
     Po koupání se vrátíme zpět k autu a zajedeme do samotné vesničky Liapades. Je to nádherná typická horská vesnička s úzkými uličkami a návsí, na které posedávají místní staříci. Lenka neodolá a poprosí je o fotku.Samozřejmě neodmítnou a tak máme oba pěkný obrázek s místními usedlíky. Čas neúprosně ubíhá a tak nezbývá než vyrazit zpět.
      Vracíme se přes další zajímavou vesničku Ano Korakiana. Ta na svém území skrývá 39 kostelů a kapliček. Protože je poměrně rozlehlá, vidíme jich jen pár. Na úplném okraji pak dokonce najdeme jeden otevřený a tak se trochu drze vetřeme dovnitř. Není moc zdobený a snad právě proto působí hodně zajímavě. Poté stoupáme dál do hor. Pomalu nám dochází benzín a tak pátráme po nějaké pumpě. Po menším hledání najdeme jednu zastrčenou v další horské vesničce nedaleko Pantkrátoru. Stará paní pumpařka nám načepuje za 10€ (řidič si nečerpá sám ale požádá obsluhu a řekne si za kolik, ne jako u nás kolik litrů). Pak už se stočíme na severozápad a přes Agios Georgios dojedeme domů, navečeříme se a jdem spát. 

Ostrov Korfu - Kerkyra